Ehliyet Alma Süreci


HANGİ SINIF EHLİYET ALACAKSINIZ - BİRİNCİ ADIM

Sürücü belgesi almanın aslında ilk şartı hangi tür ehliyet belgesi almanız gerektiğine karar vermektir. Her araç türü için farklı sürücü belgesi şartı koşulmuştur.

Örneğin, otomobil ve kamyonet kullanmak için B sınıfı sürücü belgesine sahip olmanız gerekirken, kamyon yada çekici kullanmak için C sınıfı sürücü belgesine sahip olmanız gerekir.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli husus ise almak istediğiniz sürücü sınıfına göre ehliyet alma şartlarınız uygun mu? Çünkü sürücü belgesi almak için eğitim, yaş, deneyim, sağlık ve adli sicil şartları açısından taşımanız gereken bazı özel şartlar söz konusudur. 

SÜRÜCÜ KURSUNA KAYDOLUN – İKİNCİ ADIM

Ehliyet almak için kesinlikle bir sürücü kursuna kaydolmak zorundasınız. Sürücü kursu seçerken şahsi kanaatim çok dikkatli olmanızdır. Bu konuda dikkat etmeniz gereken bazı kriterlerin olduğunu belirtelim.

Kurs seçiminde en çok dikkat edeceğiniz husus kursun direksiyon derslerinde ki başarı oranı ile direksiyon derslerini hangi tür araçlarda verdikleridir. Bunun dışında kalan diğer kriterler ikinci plana itilebilir.

Bir diğer önemli husus ise, kursa kaydolurken ücret ve ödemeleri peşinen konuşun. Normal şartlar içinde sınav harç ücretleri ile sınavdan sonra ödemeniz gereken ehliyet belgesi harç ücretlerini sizin kendinizin yatırması gerekir. Ancak bazı kurslar bu ücretleri peşin alıp sizin adınıza yatırabilir.

TEORİK DERSLERİNİZİ TAMAMLAYI TEORİK SINAV HARCINIZI YATIRIN – ÜÇÜNCÜ ADIM

Toplam 17 çeşit sürücü belgesi türü vardır. Bunlardan bazıları için deneyim şartları öngörüldüğü yani daha önceden başka bir ehliyet belgesine sahip olmanız gerektiği için teorik derslere ve teorik sınava girmeniz gerekmez.

M, B1, B, A1, A2, F ve G sınıfı sürücü belgeleri için hem teorik sınava hem de direksiyon sınavına girmeniz gereklidir. Bunların dışında kalan diğer sürücü sınıfları için sadece direksiyon sınavına gireceksiniz.

Sınava girmeniz için sınav harç ücretini yatırmanız gereklidir. Bu ücretin ödemesinden tamamen sizin sorumlu olduğunuzu yukarıda belirtmiştik. Ancak kursunuz da sizin adınıza yatırabilir. Ayrıca sınava girmeniz için sınav kayıt ile alakalı süreci kursunuz takip etmektedir.

Not: Sınav ücretini kendiniz yatırdıysanız eğer, harç makbuzunuzu muhakkak kursunuza teslim ediniz.

DİREKSİYON DERSLERİNİZİ TAMAMLAYINIZ – DÖRDÜNCÜ ADIM

Sürücü kurslarının her sürücü adayına belirli sayıda direksiyon dersi vermesi gerekir. Bu husus sizler için çok önemlidir. Kurslara ödemiş olduğunuz kurs ücretlerinin karşılığını direksiyon derslerini tam alarak almanız gereklidir.

Unutmayınız ki, direksiyon derslerini tam olarak almadığınız taktirde yeniden sınav harcı ödemeniz gerekecek ve 2 ders saati yeniden direksiyon dersi almanız gerekecektir. 

Direksiyon derslerinizi tamamladıktan sonra direksiyon sınav harcınızı yatırarak sınava giriniz. Bu ücretin ödemesinin sizin sorumluluğunuzda olduğunu ve kurs ücreti dışında bir ödeme olduğunu unutmayınız. Sınavdan kalmanız halinde 3 sınav hakkınız daha vardır.

Direksiyon sınavı çok zor bir sınavdır. Toplam 35 dakika süren bu sınavın ilk beş dakikası soru cevap şeklinde sözlü sınav olup, diğer 30 dakika da ise direksiyon uygulama sınavı yapılacaktır. Bazı temel hataları bir kez, bazılarını iki kez yanlış yapmanız yada yapamamanız haline sınavdan kalacağınızı unutmayınız.

Bu sınav zor olmakla birlikte sizleri korkutmasın. Doğru sürüş teknikleri ile bu süreci çok rahat atlatabilirsiniz. Bu hususta aşağıda linkini verdiğimiz yazımız sizler için çok büyük yarar sağlayacaktır.

DİREKSİYON SINAVINI KAZANMANIZ HALİNDE – SON AŞAMA

Direksiyon sınavını kazanmanız halinde artık sürücü olmaya hak kazandınız demektir. Bu süreçten sonra takip etmeniz gereken adımlar sırası ile,
1- Sürücü Kursundan Dosyanızı Teslim Almak
2- Ehliyet Randevusu Almak
3- Ehliyet Belgesi Harç Ücretini ve Ehliyet Kartı Ücretinizi Yatırmak
4- Diğer belgeleri de tamamlayarak ehliyet belgeniz için Emniyet Genel Müdürlüğüne başvurmaktır.

Müşteri Destek Numaramız

0 (242) 513-8487

Mail Adresimiz

yesilalanya@hotmail.com